TJ Tatran Bzenica – MFK Zvolen

19. apríla 2024 o 15:30 hod.

Bulletín k zápasu

Vážení športoví priatelia, známi i neznámi

Aj dnes Vás opäť vítame na štadióne Telovýchovnej jednoty Tatran Bzenica. Družstvo dievčat, ktoré k nám v lete minulého roka prišlo, prekonalo všetky naše očakávania a dominantným spôsobom si zabezpečilo postup do skupiny o 1. až 6. miesto II. futbalovej ligy SsFZ žiačok do 15 rokov, a dnes tak v jej treťom kole vítame tím MFK Zvolen.

Družstvo žiačok TJ Tatran Bzenica

Zhrnutie doterajšieho priebehu sezóny 2023/2024

Jesenná časť

Naše “Tatranky” zúročili tvrdú letnú drinu a v úvode sezóny boli prakticky nezastaviteľné, keď prvých šesť súťažných zápasov vyhrali, strelili v nich 13 gólov a inkasovali jediný. Tím sa vyznačoval skalopevnou obranou dirigovanou našou mládežníckou reprezentantkou Martinou Vanekovou, cez ktorú sa súperky nevedeli presadiť a naša brankárka Sarah Števková tak vo väčšine zápasov mohla v bráne “lúštiť krížovky”. Ku koncu jesennej časti sezóny tím postihla maródka sprevádzaná poklesom kondície, a do popredia sa tak dostali i slabiny tohto tímu – slabšia technická pripravenosť a nízka efektivita v útoku, čo neustále sa zlepšujúce súperky využili a “uchmatli” nám v siedmom a ôsmom kole 5 bodov. A ani výsledkovo presvedčivé víťazstvo v poslednom kole sa nerodilo ľahko, súperky z Levíc predviedli poctivý bojovný výkon a svoju “kožu nepredali lacno”, no Tatranky i tak so ziskom 22 bodov v deviatich zápasoch s prehľadom vyhrali svoju skupinu.

Zimná príprava

Už v decembri sme sa zúčastnili halového turnaja v Lučenci najskôr naše mladšie hráčky, o týždeň nato aj kompletný tím, ktorý v konkurencii popredných slovenských tímov žiačok a jedného zahraničného dosiahol výborné tretie miesto. Doteraz spomíname na výborný výkon v zápase z FC Košice, tvrdý odpor, ktoré naše baby v semifinále kládli Spartaku Trnava, i na výsledkový obrat, ktorý sa nám podaril v zápase o tretie miesto s MŠK Format Martin.

V januári sme odohrali halový turnaj v Badíne a Modre, v ktorých zhodne naše Tatranky obsadili druhé miesto. Najmä “modriansky” výsledok a tesná prehra vo finálovom zápase s FC Petržalka je pre náš tím úspechom. Z februárových a marcových prípravných zápasov zarezonovala najmä presvedčivá výhra 3:1 na ihrisku prvoligovej Dukly Banská Bystrica.

Zmeny v kádri

Tím sa cez zimnú prestávku personálne zmenil len málo. Pribudla do neho brankárka Dominika Centková, ktorá bude okrem Tatraniek pôsobiť aj v prípravke FK Vyhne. Tím, naopak, opustila Nikola Hercegová.

1. kolo: TJ Tatran Bzenica – GFC regionálna akadémia (B) (Topoľčany)

V prvom zápase jarnej časti súťaže sme si v úvode zápasu vypracovali dve gólové šance, avšak potom, čo Nela Červíková tesne minula bránku a Ema Adamíková nedokázala zasunúť loptu za ležiacu brankárku, súperky zlepšili obranu a v druhom polčase i hru v strede poľa, no náznaky šancí hosťujúceho tímu zas eliminovala naša pozorná obrana, a po záverečnom hvizde rozhodcu sa tak tímy rozišli po remíze 0:0.

2. kolo: MFK Tatran Liptovský Mikuláš – TJ Tatran Bzenica

Zápas v Liptovskom Mikuláši zastihol vo forme našu kapitánku Martinu Vanekovú. Tá prvú šancu ešte nepremenila, no reparát o pár minút neskôr zložila na výbornú a my sme vyhrávali 0:1. Lenže “Liptáčky” dokázali vyrovnať a v úvode druhého polčasu sa dokonca dostali do vedenia. No keď Martinka, ktorá tentoraz hrala v útoku, vsietila ďalšie štyri góly, bolo o zápase prakticky rozhodnuté. Konečný výsledok 3:5 je pre nás cenným víťazstvom.

Reprezentujú Tatran

Hráčka TJ Tatran, Martina Vaneková posilnila začiatkom októbra reprezentačný tím dievčat do 15 rokov na turnaji v Bosne a Hercegovine, Naše reprezentantkyv konkurencii domácej Bosny a Hercegoviny, Bulharska i Andory aj s pomocou našej Martiny zvíťazili vo všetkých troch zápasoch a obsadili tak prvé miesto na turnaji. Martina sa tiež zúčastnila marcového zrazu tímu WU15 a je nominovaná na dva prípravné stretnutia s Českom, ktoré naša najmladšia dievčenská reprezentácia odohrá na prelome apríla a mája.

Ema Adamíková, Simona Beňová a Sarah Vivien Števková sa v tíme Stredoslovenského futbalového zväzu zúčastnili regionálneho turnaja hráčok do 14 rokov, ktorý sa len včera skončil v Poprade. Družstvo “stredoslováčok” na turnaji skončilo na peknom druhom mieste.

Priebežná tabuľka 2. futbalovej ligy SsFZ žiačok do 15 rokov skupina o 1. až 6. miesto


Klub
ZVRPSkóreBody+/-
1TJ Tatran Bzenica21105:347
2GFC regionálna akadémia B21102:146
3FK Dubnica nad Váhom21106:441
4MFK Zvolen20203:324
5.MFK Tatran Liptovský Mikuláš20115:713
6.MŠK Novohrad Lučenec20024:709

Súpiska tímu WU15 TJ Tatran Bzenica v sezóne 2023/2024

MenoRok narodenia
Dominika Centková (B)2012
Sarah Vivien Števková (B)2010
Natália Vaneková (B)2011
Ema Adamíková2010
Simona Beňová2010
Diana Barroso2010
Saskia Bukayová2011
Sára Bukayová2009
Nela Červíková2010
Karin Gontková2010
Sofia Jakušová2009
Sofia Karakačanova2012
Natália Kocáková2010
Michaela Mária Palášthyová2012
Martina Pavlendová2011
Michaela Pavlendová2011
Natália Pivarčová2011
Martina Vaneková2009

Z histórie obce a futbalu v nej

Územie Bzenice bolo osídlené od dávnoveku, čo dosvedčujú pozostatky keltského osídlenia na vrchu Sobotište, Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1075, spomedzi našich rodákov sme najviac hrdí na Andreja Kmeťa, polyhistora, katolíckeho kňaza a zakladateľa Slovenskej muzeálnej spoločnosti, dnes Slovenského národného múzea v Martine. Jeho život, dielo i odkaz si v obci pravidelne pripomíname.

Futbalový klub bol v Bzenici založený v roku 1950, svoje zlaté obdobie prežil v 80-tych rokoch 20. storočia pod vedením svojho dlhoročného predsedu a neskôr i starostu obce Júliusa Vanku, ktorý svojimi inovatívnimi metódami dokázal vychovať množstvo skvelých futbalistov, z nich traja si zahrali v najvyššej seniorskej československej futbalovej lige: Jaroslav Dekýš osem sezón za Plastiku Nitra, Marián Kopčan deväť sezón za Spartak Trnava a Igor Kleich sedem sezón v Trnave, Banskej Bystrici, Nitre, Ostrave, a taktiež dve sezóny prvej českej ligy v Ostrave a Zlíne, a tri sezóny v prvej gréckej lige v tíme Panachaiki F.C.

Preto dobre vieme, že aj z malého klubu, akým náš Tatran vždy bol a zrejme vždy aj bude, môžu vzísť futbalisti svetového formátu, ak k svojmu talentu pridajú kus poctivej práce a dostane sa im správneho vedenia. Dúfame a robíme všetko preto, aby sme k spomenutej trojici futbalistov už o pár rokov mohli pripojiť ďalšie mená, tentoraz dievčenské.