Chodník Andreja Kmeťa

Chodník Andreja Kmeťa je turistická magistrála vedúca pohorím Štiavnické vrchy. Jeden z najstarších turistických chodníkov spája zaujímavé lokality regiónu, späté s Andrejom Kmeťom a vedie z Bzenice do Prenčova. Magistrála je značená modrým turistickým značením a pri celkovej dĺžke 40,9 km je prevýšenie 1 554/1 479 metrov a odhadovaný čas na jej prechod je 11:50 hodín.

Magistrála začína v Bzenici, odkiaľ vedie Vyhnianskou dolinou po vodný areál vo Vyhniach, kde sa stáča do údolia Klokočského potoka. Stúpanie vedie popri osade Bratkovci a traverzom Treibolcu (744 m n. m.) na rázcestie Kerling, poskytujúce z výšky 800 m n. m. pekné výhľady. Cez rázcestia Kešnerovská (690 m n. m.), Rumplovská (740 m n. m.) a Hadová (795 m n. m.) prichádza do lokality Červená studňa (791 m n. m.) nad Banskou Štiavnicou, kde križuje Rudnú magistrálu.

Chodník Andreja Kmeťa lemuje západný okraj mesta cez rázcestie Horná Roveň (795 m n. m.) k Štiavnickým Baniam a pokračuje čiastočne v peáži s Rudnou magistrálou do sedla Peciny (775 m n. m.) v blízkosti Richňavského jazera. Sedlom Krížna (698 m n. m.) stúpa na najvyšší bod magistrály, 1 009 m n. m. vysoké Sitno s rozhľadňou na vrchole. Pri zostupe je možnosť krátkeho odbočenia k Sitnianskemu hradu hlavná trasa však pokračuje cez Granty (850 m n. m.) a Vlčiu jamu (730 m n. m.) do Prenčova (300 m n. m.), kde magistrála končí.

Podrobný popis trasy nájdete na tomto odkaze.