TJ Tatran Bzenica – FK Slovan Levice

4. novembra 2023 o 12:00 hod.

Bulletín k zápasu

Futbalistky, realizačné tímy, rodičia a známi, fanúšikovia

Vítame Vás v Bzenici, na štadióne Telovýchovnej jednoty Tatran, na zápase 9. kola II. futbalovej ligy SsFZ žiačok do 15 rokov skupiny B, v ktorom sa domáce futbalistky stretnú s tímom FK Slovan Levice.

Prešli tri mesiace, ako sme v slnečné pondelkové letné ráno 24. júla privítali po prvýkrát naše dievčatá na tomto štadióne. Hoci asi nešlo o privítanie, aké si obe strany predstavovali, v ten deň sa nám úspešne podarilo odštartovať letnú prípravu a začať spoluprácu, ktorá prináša výsledky. Pôsobenie družstva žiačok totiž nemôžme do týchto chvíľ hodnotiť inak než úspešné – družstvo žiačok je už istým víťazom B skupiny druhej ligy SsFZ, naša hráčka Martina Vaneková odohrala tri zápasy za reprezentačný výber a štadión, ktorý počas súťažných zápasov mužov zvykol “zívať prázdnotou”, v domácom zápase s FC ViOn Zlaté Moravce privítal dokonca trojcifernú návštevu. TJ Tatran Bzenica, v posledných rokoch len obyčajný dedinský klub, sa vďaka tímu žiačok zrazu ocitol v pozornosti futbalových priaznivcov v širokom okolí.

Družstvo žiačok TJ Tatran Bzenica

V poslednom jesennom zápase sa pokúsime opätovne nadviazať na šnúru šiestich víťazných zápasov, ktorú sme prerušili domácou prehrou s GFC regionálnou akadémiou B a remízou v Zlatých Moravciach a opäť zvíťaziť.

Z histórie obce a futbalu v nej

Územie Bzenice bolo osídlené od dávnoveku, čo dosvedčujú pozostatky keltského osídlenia na vrchu Sobotište, Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1075, spomedzi našich rodákov sme najviac hrdí na Andreja Kmeťa, polyhistora, katolíckeho kňaza a zakladateľa Slovenskej muzeálnej spoločnosti, dnes Slovenského národného múzea v Martine. Jeho život, dielo i odkaz si v obci pravidelne pripomíname.

Futbalový klub bol v Bzenici založený v roku 1950, svoje zlaté obdobie prežil v 80-tych rokoch 20. storočia pod vedením svojho dlhoročného predsedu a neskôr i starostu obce Júliusa Vanku, ktorý svojimi inovatívnimi metódami dokázal vychovať množstvo skvelých futbalistov, z nich traja si zahrali v najvyššej seniorskej čekoslovenskej futbalovej lige: Jaroslav Dekýš osem sezón za Plastiku Nitra, Marián Kopčan deväť sezón za Spartak Trnava a Igor Kleich sedem sezón v Trnave, Banskej Bystrici, Nitre, Ostrave, a taktiež dve sezóny prvej českej ligy v Ostrave a Zlíne, a tri sezóny v prvej gréckej lige v tíme Panachaiki F.C.

Preto dobre vieme, že aj z malého klubu, akým náš Tatran vždy bol a zrejme aj bude, môžu vzísť futbalisti svetového formátu, ak k svojmu talentu pridajú kus poctivej práce a dostane sa im správneho vedenia. Dúfame a robíme všetko preto, aby sme k spomenutej trojici futbalistov už o pár rokov mohli pripojiť ďalšie meno, tentoraz dievčenské.

Doterajší priebeh sezóny 2023/2024

Naše “Tatranky” odštartovali letnú prípravu 24.júla intenzívnym päť dní trvajúcim dvojfázovým tréningovým kempom, ktorý zakončili prípravným zápasom v Zlatých Moravciach. V ňom síce prehrali 1:0, avšak po dobrom výkone, čo bolo dôležitejšie než výsledok. 18. augusta sme v premiére na domácom ihrisku v kvalitnom zápase porazili výber RSC Hamsik Academy 1:0. V ďalšom domácom zápase s MFK Zvolen, za ktorý nastúpilo deväť junioriek, sme prehrali 0:2. V poslednom prípravnom zápase sme privítali futbalistky Pohronia, ktoré sme porazili výsledkom 7:1 a dobre sa tak naladili na súťažné zápasy.

1. kolo: GFC regionálna akadémia B – TJ Tatran Bzenica

V prvom kole sme cestovali na ihrisko v Bošanoch,kde hráva svoje domáce zápasy B tím žiačok do 15 rokov klubu GFC regionálnej akadémie so sídlom v Topoľčanoch. Hralo sa na celé ihrisko, no zápas nepriniesol veľa šancí a skončil sa chudobným, no mimoriadne cenným víťazstvom našich Tatraniek 1:0. Tréner našho družstva, Ján Matonok, vyjadril po zápase napriek víťazstvu nespokojnosť s malým počtom striel vyslaných na bránu súperiek, ako aj nedostatočný tímový prejav našich dievčat.

2. kolo: ViOn Zlaté Moravce – TJ Tatran Bzenica

V druhom kole, na ihrisku v Zlatých Moravciach sme v deviatkovom futbale predviedli lepší výkon, naše hráčky mali v držaní lopty jednoznačnú prevahu a brankárka Sarah musela zakročiť len pri jednej polostrele domácich. Aj tak sme však dosiahli len rovnaké víťazstvo 1:0 ako týždeň predtým. Oba tímy poctivo bránili, avšak hosťujúce Tatranky si predsa len vypracovali viacero gólových príležitostí, z nich však premenili len jedinú. S predvedeným výkonom však vládla v tíme spokojnosť.

3. kolo: TJ Tatran Bzenica – FK Slovan Levice

Prvý domáci zápas sa hral jednoznačne v réžii Tatraniek, ktoré v nových dresoch, v postupne hustnúcom daždi a za výdatnej podpory hlavnej tribúny porazili omladené družstvo Levíc presvedčivo 4:0. Tréner Matonok dal v druhom polčase šancu všetkým hráčkam z lavičky, ktoré nesklamali a pomohli navýšiť náš polčasový dvojgólový náskok.

4. kolo: TJ Tatran Bzenica – GFC regionálna akadémia B

Štvrté kolo nám prinieslo mimoriadne náročný a vyrovnaný zápas, ktorý mohli vyhrať oba tímy, no podarilo sa to našim Tatrankám. Hoci oslabené o Martinu Vanekovú plniacu si reprezentačné povinnosti, stojac oproti súperovi posilnenému o štyri hráčky prvoligového A tímu, konečný výsledok zápasu znel 2:1 pre domáce dievčatá, ktoré tak potvrdili, že ich najväčšou silou je bojovnosť, nezlomná vôľa a sila kolektívu. Za pozornosť stojí tiež fakt, že v tomto zápase sa skončila 272 minút trvajúca séria bez inkasovaného gólu našej brankárky Sarah Vivien Števkovej.

5. kolo: TJ Tatran Bzenica – ViOn Zlaté Moravce

Sériu troch domácich zápasov sme súbojom s ViOnom Zlaté Moravce. Tentoraz sa nám výkonom nepodarilo nadviazať na predošlý zápas a hosťujúcemu celku výborne zachytala brankárka, avšak po zlepšenom výkone v druhom polčase sme si predsa len dvoma gólmi zabezpečili víťazstvo 2:0.

6. kolo: FK Slovan Levice – TJ Tatran Bzenica

Cestovali sme do Levíc na pôdu tabuľkovo najslabšieho tímu našej skupiny s jasným cieľom – víťazstvom potvrdiť postup do jarnej nadstavbovej časti súťaže. To sa nám podarilo tromi gólmi už v prvom polčase, zvyšok zápasu sa už len dohrával. Zápasu sa nezúčastnil náš tréner Ján Matonok, ktorý bol v dobe konania stretnutia s výpravou reprezentačného A tímu v Luxemburgsku.

7. kolo: TJ Tatran Bzenica – GFC regionálna akadémia B

Klub GFC k nám prišiel s jasným zámerom, konečne nad Tatrankami vyhrať a preto v zápase nastúpili s viacerými hráčkami ich prvoligového A tímu. Viaceré naše hráčky zase pred zápasom ochoreli a tak nedokázali vzdorovať silnému súperovi najmä v prvom polčase. Zápas sme prehrali 1:2.

8. kolo: ViOn Zlaté Moravce – TJ Tatran Bzenica

Zlaté Moravce hrali prekvapivo aktívne a oproti predchádzajúcim vzájomným zápasom ukázali väčšiu tímovosť i individuálnu kvalitu. Bol to tak vyrovnaný zápas, ktorý mohli rozhodnúť individuálne chyby, ale keď ani naša Miška Pavlendová nedokázala dopraviť loptu do prázdnej brány, rozišli sa oba tímy zmierlivo po remíze 0:0.

Martina Vaneková

Hráčka TJ Tatran, Martina Vaneková posilnila začiatkom októbra reprezentačný tím dievčat do 15 rokov na turnaji v Bosne a Hercegovine, Naše dievčatá v konkurencii domácej Bosny, Bulharska i Andory aj s pomocou našej Martiny zvíťazili vo všetkých troch zápasoch a obsadili tak prvé miesto na turnaji. Gratulujeme Martine k prvým štartom za reprezentačný výber, reprezentácii klubu a želáme jej veľa zdaru v ďalšej kariére,

Priebežná tabuľka 2. futbalovej ligy SsFZ žiačok do 15 rokov skupiny B


Klub
ZVRPSkóreBody+/-
1TJ Tatran Bzenica861114:3197
2GFC regionálna akadémia B850313:6156
3FC VIOn Zlaté Moravce82117:510-2
4FK Slovan Levice81072:223-12

Súpiska tímu WU15 TJ Tatran Bzenica v sezóne 2023/2024

Číslo dresuMenoRok narodenia
1Sarah Vivien Števková (B)2010
Sofia Bukayová2012
Natália Vaneková2011
16Michaela Pavlendová2011
15Martina Pavlendová2011
2Michaela Mária Palášthyová2012
5Natália Kocáková2010
6Sofia Jakušová2009
9Saskia Bukayová2011
10Nikola Hercegová2009
11Simona Beňová2010
7Sára Bukayová2009
8Karin Gontková2010
4Martina Vaneková2009
14Diana Barroso2010
3Ema Adamíková2010
13Nela Červíková2010
12Natália Pivarčová2011
Nela Matonoková2010
Mária Mia Polóňová2012
Radka Supuková2010
Sofia Karakačanová2012